HURTOWE CENY PALIW

2024-04-19 Emilianów Koluszki Małaszewicze Dębogórze Mościska Nowa Wieś Wielka Radzionków Wola Rzędzińska

*w stosunku do SPOT:  Orlen  Lotos

2024-04-19 Gutkowo Dębogórze Szczecin Gdańsk Koszalin

*w stosunku do SPOT:  Orlen  Lotos

2024-04-19 Emilianów Koluszki Mościska Nowy Dwór Mazowiecki Ostrów Wielkopolski Płock Nowa Wieś Wielka Piotrków Trybunalski Rypin Skarżysko Kościelne

*w stosunku do SPOT:  Orlen  Lotos

2024-04-19 Czechowice Łętownia Radzionków Trzebinia Widełka Wola Rzędzińska Boronów Jasło Strzemieszyce

*w stosunku do SPOT:  Orlen  Lotos

2024-04-19 Małaszewicze Lublin Sokółka Narewka

*w stosunku do SPOT:  Orlen  Lotos

2024-04-19 Bolesławiec Kawice Nowa Sól Poznań Schwedt Wrocław Rejowiec

*w stosunku do SPOT:  Orlen  LotosImporterów , producentów oraz hurtownie zainteresowane współpracą w zakresie dystrybucji towarów zapraszamy do kontaktu telefonicznego.
2024-04-19 Orlen Lotos BP Anwim
Olej Napędowy - - - -
Benzyna Bezołowiowa 98 - - - -
Benzyna Bezołowiowa 95 - - - -
Olej Napędowy Arktyczny - - - -
Olej Napędowy Grzewczy - - - -

Blog

Obliczanie ceny paliw z transportem oraz ocena wyniku pod kątem legalności pochodzenia oferowanych nam towarów.

  2020-02-18

Poruszając tematu oceny legalności zakupionych towarów w przypadku paliw , poruszany jest czynnik ceny która to wpływa na decyzje zakupowe przedsiębiorców. Postaram się przybliżyć aspekt oceny tego parametru jako elementu mogącego być przesłanką o przestępczym pochodzeniu oferowanych nam towarów. 

 

Do celów dalszej analizy zostają przyjęte następujące założenia:

  • oferta sprzedaży paliw została przedstawiona na zasadach przedpłaty

  • źródłem danych na temat cen hurtowych jest serwis PGPP S.A.

 

Oferta wraz z transportem

Ocena “ ceny “ jako czynnika mogącego nieść ślad przestępczego pochodzenia oferowanych nam towarów wymaga od obliczenia przez nas czy odbiega ona od panujących realiów rynkowych. Do tego celu potrzebna nam jest aktualna , hurtowa cena paliw na bazie nieopodal oraz uwzględnienie kosztów transportu w wyliczeniu oferty. Pierwszy element tj. hurtową cenę paliw na jednej z baz paliw możesz sprawdzić na stronie www.pgpp.pl  Przedstawione tam ceny zawierają wszystkie podatki z wyłączeniem podatku VAT. Następnym krokiem jest wyliczenie odległości bazy paliw z której pobieramy ofertę a lokalizacją naszej firmy. 

 

 

Przykład

Przyjmujemy że nasza firma mieści się w  Sosnowcu zaś deklarowane przez nas zamówienia to 5 m3 oleju napędowego. Jego cena na stronie www.pgpp.pl dla bazy paliw Radzionków która jest nieopodal wynosi 3639 zł netto za 1 m3. ( PKN SPOT z dnia - 250 ). Odległość obliczona przez ciebie do Bazy paliw Radzionków to 22 km. Stawka transportowa przyjęta dla wyliczeń to 7 zł / km. 

 

Obliczenia 

Wzór

Cena - (( km * 2 ) * St ) / Il = oferta

 

Gdzie:

km- odległość od bazy paliw

St - stawka transportowa

Il - ilość w m3

Cena - cena towaru na bazie paliw

 

Liczymy:

3639 + (( 22 *2 ) * 7 ) / 5 = 3700 ( PKN SPOT - 189 )

 

Otrzymaliśmy wynik 3639 zł netto będący ofertą na poziomie - 189 zł od SPOTU PKN Orlen z dnia.

Oczywiście można pokusić się o stwierdzenie że realizacja powyższego zlecenie transportowego odbywała by się przy okazji realizacji innych zleceń lecz nie jest to czynnik  mający fundamentalny wpływ na logikę obliczania oferty . Powyższy sposób obliczania oferty w odniesieniu do zamówień całopojazdowych jest jak najbardziej prawidłowy. 


 

Kiedy oferta powinna zwrócić naszą uwagę

Szczególnie gdy dokonaliśmy wyliczenia wg. powyższego wzoru i oferta nam przedstawiona odbiega od wyniku w sposób dla nas korzystny. Różnica w zakresie 5 - 10 zł może wynikać z faktu że hurtownia dokonała zakupu paliw np. dzień wcześniej gdy to cena towarów była stosowanie wyższa. Różnica w wyższym zakresie jest wyraźnym sygnałem ostrzegawczym mówiącym o tym że oferowane nam towary są w wyjątkowo dobrej cenie. W takim przypadku najbezpieczniejszym rozwiązaniem  będzie zebranie ofert od innych hurtowni paliw w celu ich porównania.

 

Podsumowanie

Gdy już wiesz jak obliczyć cenę paliwa z transportem możesz dokonać oceny legalności pochodzenia towaru pod kątem warunków cenowych. Jeśli dokonanie przez Ciebie obliczenia przeczą jakiejkolwiek logice , świadczy to o możliwych nieprawidłowościach w obrocie oferowanym Ci towarem. 

 

Warto zwrócić uwagę że jako pośrednik PGPP S.A. nie posiada oferty handlowej na wszystkich bazach paliw  w kraju zaś przedstawiane w ramach serwisu warunki cenowe zawierają marżę. 

  Wróć

MASZ PYTANIA?


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

502 404 606

Polska Giełda Paliw Płynnych S.A.

Warszawa 00-410 Solec 18 lok. B21

biuro@pgpp.pl

NIP 1251660119

DPC.DPC-2.4113.187.2019.MJ