HURTOWE CENY PALIW

2024-04-19 Emilianów Koluszki Małaszewicze Dębogórze Mościska Nowa Wieś Wielka Radzionków Wola Rzędzińska

*w stosunku do SPOT:  Orlen  Lotos

2024-04-19 Gutkowo Dębogórze Szczecin Gdańsk Koszalin

*w stosunku do SPOT:  Orlen  Lotos

2024-04-19 Emilianów Koluszki Mościska Nowy Dwór Mazowiecki Ostrów Wielkopolski Płock Nowa Wieś Wielka Piotrków Trybunalski Rypin Skarżysko Kościelne

*w stosunku do SPOT:  Orlen  Lotos

2024-04-19 Czechowice Łętownia Radzionków Trzebinia Widełka Wola Rzędzińska Boronów Jasło Strzemieszyce

*w stosunku do SPOT:  Orlen  Lotos

2024-04-19 Małaszewicze Lublin Sokółka Narewka

*w stosunku do SPOT:  Orlen  Lotos

2024-04-19 Bolesławiec Kawice Nowa Sól Poznań Schwedt Wrocław Rejowiec

*w stosunku do SPOT:  Orlen  LotosImporterów , producentów oraz hurtownie zainteresowane współpracą w zakresie dystrybucji towarów zapraszamy do kontaktu telefonicznego.
2024-04-19 Orlen Lotos BP Anwim
Olej Napędowy - - - -
Benzyna Bezołowiowa 98 - - - -
Benzyna Bezołowiowa 95 - - - -
Olej Napędowy Arktyczny - - - -
Olej Napędowy Grzewczy - - - -

Blog

O prognozach cen paliw dla odbiorcy hurtowego.

  2020-02-18

Każdy kto zajmuje się zakupem paliw miał do czynienia z sytuacją podjęcia negocjacji handlowych ze swoim dostawcą. Finał takich rozmów nie zawsze jest zadowalający dla kupującego. Ja jako pracownik firmy zajmującej się dystrybucją paliw , niejednokrotnie byłem świadkiem gdy to handlowcy dzwonili do swoich klientów i poinformowali ich że " nadchodzą podwyżki cen paliw " . Niejednokrotnie działało to elektryzująco i skłaniało do decyzji zakupowej. Dzięki prognozom cen paliw możesz przejąć inicjatywę i samodzielnie dokonywać oceny sytuacji związanej z nadchodzącymi trendami cenowymi.

 

Czym właściwie są prognozy cen paliw ?

Prognozy cen paliw to seria komunikatów , najczęściej w postaci SMS , mówiących o nadchodzących trendach dla paliw płynnych. Dostawcy tego typu usług oferują miesięczne abonamenty zawierające informacje o najpopularniejszych paliwa tj. oleju napędowym oraz benzynach bezołowiowych. Decydując się na korzystanie z tego typu usług możemy liczyć na dwa komunikaty dziennie z czego pierwszy jest realizowany w godzinach porannych i zawiera informację której trafność naznacza nadchodzący trend zaś komunikat popołudniowy mówi już o konkretnym zachowaniu się rynku z jakim będziemy mieć do czynienia. 

Zdarzają się również komunikaty mówiące o trendzie w dłuższej perspektywie. Nakreślają one nadchodzące - kilkudniowe tendencje. 

Prognozy cen w branży paliw to nieocenione narzędzie do poruszania się na siatce cen w relacjach z kontrahentami oraz możliwość generowania dodatkowych zysków poprzez optymalniejsze dokonywanie zakupów - to w przypadku hurtowni paliw.  

 

Kiedy warto kupić prognozy cen paliw ?

Policzmy więc od jakiej ilości warto się w nie zaopatrzyć w przypadku odbiorcy paliw zużywającego je na potrzeby własne.

Przyjmijmy że prowadzimy firmę oraz dokonujemy zakupu paliw w częstotliwości 15 tyś litrów tygodniowo.Nasza powierzchnia magazynowa pozwala nam na posiadanie jednorazowo 30 m3 paliwa. Taki cykl zakupowy oraz dostępna powierzchnia magazynowa umożliwia nam w pełni elastycznie aranżować dostawy paliw nastawione na generowanie dodatkowych zysków wynikających z optymalizacji opartej na prognozach. 

Oferta firm oferujących tego prognozy powinna oscylować wokół 500 zł netto miesięcznie. Aby nasz poświęcona dodatkowo uwaga nie poszła jedynie na zwrot poniesionych kosztów i była wartością dodaną. Zysk z wprowadzenia tego typu rozwiązania do naszej firmy powinien się wielokrotnie zwrócić. Aby sprawnie realizować to zadanie warto również systematycznie zapoznawać się z notowania SPOT oleju napędowego.

Zmiana dzień do dnia wartości SPOT Oleju Napędowego w PKN Orlen dla miesiąca kwiecień 2019.

 

 

Uwaga !

Optymalizacja całego procesu zakupowego paliw w firmie opiera się nie tylko na dokonywaniu zakupów przed zwyżkami cen ale również wstrzymywanie się z realizacją zakupu przed ich planowanym spadkiem. 

 

Tydzień I

Zakładam że w pierwszym tygodniu po serii drobnych wzrostów cen i informacji o stałości ceny w dniu 4 kwietnia , to na ten dzień została zarezerwowana dostawa paliw co pozwoliło w tygodniu nr 1 obronić się przed dalszym wzrostem o łącznie kolejne 16 zł m3 dając skromne 240 zł oszczędności.

 

Tydzień II

W poniedziałek drugiego tygodnia prognoza ewidentnie wskazywała zarówno jedno jak i dwu dniową tendencję zwyżkową zaś posiadana pojemność magazynowa i planowane zapotrzebowanie pozwalały na zabookowanie ceny z dziś na dostawę w jednej z hurtowni paliw co pozwoliło na wygenerowanie dla zakupu paliw planowanych w tym tygodniu oszczędności w wysokości 61 zł / m3.

Tydzień III

Brak zmiany SPOT w poniedziałek oraz informacja o mogącej wystąpić zniżce cen paliw w dniu jutrzejszym była bodźcem do podjęcia decyzji wstrzymaniu się z realizacją zakupu aż do chwili otrzymania wiadomości o dodatniej zmianie cen mających nastąpić w czwartek oraz piątek. Pozwala to uniknąć kolejnych 210 zł wyższych kosztów paliw dla firmowej floty. 

Tydzień IV

Sytuacja z IV tygodnia analizowanego miesiąca w istocie przypomina sytuację tą z drugiego tygodnia i informacjach o planowanych kilkudziesięcio złotowych wchodzących jutro podwyżkach zostaje zabookowana cena w hurtowni co pozwala ponownie wygenerować oszczędność na pozmiomie 44 zł m/ 3 i 660 zł na całej zamówionej partii.

 

Podsumowanie

Łącznie w skali miesiąca sprawnie posługujący się zakupowiec firmy o powyższym profilu mógłby wygenerować oszczędność na poziomie 2025 zł. Wszystko zależy oczywiście od dodatkowych uwarunkowań takich jak:

  • ilość oraz elastyczność dostawców paliw

  • możliwość rezerwacji ceny z dnia zamówienia 

  • świadome rozłożenie zużycia paliw między dostawami

Nie mniej wymaga to codziennego zaangarzowania i poświęcania uwagi zarówno na monitorowanie aktualnych prognoz jak i zużycia paliw. Prowadzenie negocjacji handlowych opartych o prognozy jest satysfakcjonujące zawodowo zarówno dla kupującego jak i sprzedającego paliw płynne. 

 

W odniesieniu do przeanalizowanych warunków z kwietnia 2019 wolumen miesięczny w ilości ok 60 m3 wydaje się być ilością minimalną przy jakiej  biorąc pod uwagę dodatkowe niezbędne zaangażowanie potrzebne do realizacji oszczędności , podmiot zużywający paliwa płynne powinien sięgać po prognozy cen paliw. 

 

  Wróć

MASZ PYTANIA?


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

502 404 606

Polska Giełda Paliw Płynnych S.A.

Warszawa 00-410 Solec 18 lok. B21

biuro@pgpp.pl

NIP 1251660119

DPC.DPC-2.4113.187.2019.MJ